Jestliže chcete předejít přetrénování , pak byste se měli naučit poznat symptomy. Dbát byste měli hlavně na to, aby vaše cvičení nebylo jednostranné a abyste svému tělu dodali dostatek prostoru po regeneraci. Je potřeba, abyste ve svém životě měli i jiné zájmy, než je jen tělocvična. Jestli je něco, co je v tréninku důležité, pak je to pravidelnost, ale je lepší dát si alespoň jeden den neplánovanou pauzu a vyrazit například do kina nebo s přáteli na pivo. Cvičení je něco, co má být zábavou a ne povinností. Jestli máte pocit, že vás trénink začíná unavovat, než kdyby vám měl dělat radost, zkuste něco změnit. Můžete zkusit vyrazit do nových lokalit, zařadit nějaké nové cviky nebo váš sport prokládat s něčím jiným.
Pokud už se stalo, že jste do propasti přetrénování spadli, pak věřte, že ještě pořád není nic ztraceno. Cesta zpět bude sice složitější, ale možná je. Nemusíte se bát na nějakou dobu cvičení úplně vysadit. Zkusit můžete klidně něco nového. Jestliže běháte, pak můžete zkusit vyzkoušet plavání nebo squash. Chodíte do posilovny? Zkuste začít běhat venku. Věřte, že se díky tomu udržíte ve formě a zároveň si dopřejete potřebnou pauzu. S návratem byste nikdy neměli spěchat. V pravý čas sami poznáte, že už na vás opět přišla chuť věnovat se cvičení.
Mohlo se ale také stát, že vám přestal vyhovovat přístup vašeho trenéra, nebo něco jiného. Pokud na něco takového dojde, pak byste to měli změnit. Můžete například zkusit jinou posilovnu nebo změnit trenéra. Nebuďte ani slepí ke změnám ve vašem životě.
Jak bylo řečeno, je důležité, abyste se nikdy do ničeho nehnali. I vaše hlava si někdy potřebuje odpočinout a to stejně jako tělo. Jakmile budete cítit, že jste připraveni, vracejte se pomalu. Nesnažte se okamžitě navázat tam, kde jste skončili. Nejdůležitější je radost a dobrý pocit ze sebe. Ne z vteřin nebo uběhnutých kilometrů. Je třeba, abyste si tohle více než pamatovali.