Řeč je samozřejmě o dlouho očekávaném posílení Koruny vzhledem k EURu. Až do jara 2016 probíhaly několik let intervence České národní banky. ČNB během této doby nakupovala EUR za Koruny. Tím snižovala hodnotu Kč. To mělo především pomoci českému exportu a udržetinflaci na 2 % ročně. Tento takřka pevně stanovený kurz samozřejmě navnadil velké množství spekulantů, kteří spoléhali na velké a rychlé posílení Koruny po konci intervencí ČNB.
To ovšem nenastalo a naše národní měna se i nadále držela kolem 27 Kč za EURO. To krom spekulantům zkazilo náladu i mnoha Čechům, kteří se díky silnější Koruně těšili na levnější dovolenou v zahraničí. Během prvních 6 měsíců se ovšem Kč pouze přiblížila 26 Kč za EURO a zde se stabilně držela. Tuto takřka magickou hranici ne a ne překročit.
Na letošní dovolené tedy asi moc neušetříte. Leda, že byste na ni vyrazili až na konci roku. Vzhledem k dobrým ekonomickým výsledkům českého průmyslu a touze spekulantů zhodnotit své zisky, lze předpokládat, že Koruna do konce roku ještě výrazně posílí. Mnoho spekulantů totiž bude chtít svou investici zpět a spokojí se tak i s menším ziskem. Vypadá to, že právě pokoření hranice 26 Kč za EURO bylo to, na co mnozí čekali.
Teoreticky by mohla Koruna posílit ještě více, ale zřejmě v delším horizontu. To je však pro ekonomiku a její stabilitu jedině dobře. Pomalý růst je asi to nejlepší pro další vývoj české měny. Nenaplnily se tak černé představy některých ekonomů, že po konci intervencí bude hodnota Koruny významně kolísat a ohrozí celý český průmysl, především pak export a import.
Přestože se i dodnes vedou spory o správnosti a účelnosti této intervence a její plné důsledky budou plně viditelné až s odstupem času, tak lze konstatovat, že když nic jiného, tak české ekonomice neublížila. Co bude dál, to se teprve uvidí.