Kde začít? Především pracujte s tím, co máte k dispozici, něco se dá ovlivnit a změnit, něco ne. Rozhlédněte se kolem sebe a uvažujte, co byste rádi renovovali, a co zachovali, jaké kusy nábytku, podlahovou krytinu, malbu, obrazy na stěnách, květiny, dekorace, závěsy a stínící techniku. Zaměřte se na barevné odstíny chladné a teplé a rozhodněte se, kterým dáte přednost, aby tvořily převahu. O barevném schématu totiž musíte být rozhodnuti. Možné jsou i vzájemné kombinace. Jaké tedy máte možnosti?
Inspiraci čerpejte především ze svého nitra
Barevné schéma interiéru (místnosti) vychází z inspirace. Tu můžete čerpat buď z Internetu, z časopisů, módních katalogů oděvů, nábytku a bytového interiéru, anebo z vlastního nitra. Niterné rozpoložení je ovšem vždy rozhodující, cizí vzor může být nesmírně poutavý a zajímavý, přesto si jej nemusíte zamilovat. Soustřeďte se na své vlastní vzpomínky a probírejte je pokud možno společně se svým partnerem. Jaká je vaše oblíbená barva, co vám připomíná, které byste dali přednost? Je vzpomínkou na dětství, nebo na dovolenou u moře, na pobyt v přírodě? Obliba určitého tónu také vyjadřuje problém na tělesné úrovni, např. žlutá léčí oblast žaludku a dvanácterníku, oranžová pohlavní orgány a bederní páteř, zelená je zaměřena na srdce, červená na ledviny, nohy a chodidla, tyrkysová na hrudník, modrá na problémy s vyjadřováním svých citů, zejména slovní cestou.
Barevná schémata
Barvy v interiéru můžeme sladit do několika různých barevných schémat. Je vhodné si je uvědomit ještě před tím, než se rozhodnete radikálně řešit změny kolem sebe.
Analogické – jde vždy o soustavu prvků, které barevně navzájem ladí třemi až čtyřmi odstíny ve spektru vedle sebe, a to buď v chladném, nebo teplém rozpoložení. Např. žlutá, oranžová a červená patří k sobě. Anebo zelená, zelenomodrá a tyrkysová.
Kontrastní – velmi častý způsob, který má léčivé účinky. Kombinují se vždy dvě barvy v opačných polaritách, např. žlutooranžová s modrou nebo zelená s červenou. Typickým příkladem sladěného kontrastu jsou barvy švédských hokejistů (tre kronor) – modrá se žlutou.
Tetráda – kombinace čtyř barev, a to tak, že vždy dvě se nachází ve spektru vedle sebe a kombinují se teplé a studené, např. červená s oranžovou plus modrá s fialovou.
Monochromatické vyjádření – nejméně komplikované, kdy se ladí pouze jedna jediná základní barva v různých odstínech a přechodech. Zajímavé je vyjádření modré, a pokud se vám zdá příliš chladná, použijte jako odlehčení pouze jeden kontrastní prvek hnědé nebo oranžové, který monochromatické ladění doplní a oživí.