Cena za nejlepší film
Výherní korejský film Parazit se může považovat za nový milník v historii Oscarů. Je to totiž první film, který byl natočen v jiném jazyce než angličtina a vyhrál tuto kategorii. Snímek zobrazuje satiricky pojaté rozdíly mezi chudou a bohatou vrstvou. Tématem je čtyřčlenná rodina, která se rozhodne „zabydlet“ v domě bohatého podnikatele. Ať už se zdá zápletka jednodušší, zpracování srší černým humorem, prolíná se s prvky dramatu a thrilleru a zážitek je pro diváka nepředvídatelný. Sám režisér Džun-ho Pon film označuje za komedii bez klaunů, tragédii bez padouchů. Ten navíc získal cenu za režii.
Na druhém místě v kategorii filmů se pak umístil snímek zobrazující první světovou válku 1917. Připsal si celkově 3 Oscary. Ani Tenkrát v Hollywoodu nezahálelo, a dokonce přineslo prvního hereckého Oscara Bradu Pittovi za mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Ve svých padesáti šesti letech se konečně dočkal.
Kategorie herců
Cenu za nejlepší ženskou hlavní roli si odnesla Renée Zellwegerová, a to za film Judy. Ten vypráví život herečky Judy Garlandové, od prvního úspěchu a prosazení se po pocit osamělosti a různých závislostech.
Každý, kdo viděl Jokera musí uznat, že Phoenixovo ztvárnění bylo dokonalé. A to ať už se mu líbil nebo nelíbil film samotný. Dalo se tedy předpokládat, že právě Joaquin Phoenix vyhraje Oscara za nejlepší hlavní roli. Po převzetí ceny měl nejdelší a politicky zaměřený projev, oproti ostatním výhercům. Zaměřil se na genderovou nerovnost, rasismus či právech zvířat. Na některé můžou jeho slova působit až „sluníčkářsky“. Vyprávěl například o uměle oplodňovaných krávách a jejich člověkem odebíraném mléku: „Obíráme zemi o její přírodní bohatství.“
Již zmíněný Brad Pitt svého Oscara věnoval režisérovi Quentinu Tarantinovi s tím, že bez něj by kinematografie nebyla to pravé. Dále při svém projevu vzpomínal na své dětství a jak ho rodiče brávali na westernové filmy Sundance Kid a tomu podobné.
Další významné události
Režisér Taika Waititi si zasloužené odnesl ocenění za scénář dle předlohy, díky snímku Králíček Jojo. Ten byl mimochodem natáčen v Česku. Zobrazuje satiru Německa, které prohrává druhou světovou válku. I když to hlavní postava filmu netuší a je dále zaslepený nacismem. Po několika událostech ale bude nucen své názory přehodnotit. Mimoto, sám Taika Waititi hraje roli vymyšleného Hitlera.
Samozřejmě se večer neobešel bez hudebníků. Vystoupil Elton John se svou písní (I’m Gonna) Love Me Again z filmu Rocketman. Nedlouho potom tato písnička získala cenu za nejlepší píseň.
Dalším hostem byla Billie Eilish za doprovodu svého bratra Finnease O’Connella. Společně zahráli hit skupiny Beatles, Yesterday jako uctění památky zesnulým tvářím showbyznysu. Jejich jména a tváře se postupně zobrazovaly na obrazovce za zpěvačkou.