Možná už máte doma parní hrnec, který je velmi vhodný pro zdravé vaření. Další z rodiny těchto užitečných pomocníků je pomalý hrnec. Název přesně vystihuje jeho hlavní funkci: pomalé vaření pokrmů po dobu několika hodin. Proces probíhá při teplotách pod bodem varu, proto zůstávají zachovány důležité vitaminy a minerály.
 
Myšlenka pomalého vaření není nová. Avšak až v roce 1940 si nechal americký vynálezce Irving Naxon (vl. jménem Nachumsohn) patentovat přístroj podobný těm dnešním.     čočková polévka v pomalého hrnce
 
Hrnec má tři části: vnitřní nádobu, pokličku a vnější nádobu – plášť. Můžete vybírat z různých velikostí, podle toho, kolik jídla chcete navařit. Hrnce jsou také různě „chytré“. Objem nádob a vybavenost mají vliv na cenu. Pořídíte ho v rozpětí od jednoho až do několika tisíc korun.
 
Předtím, než tohoto užitečného pomocníka půjdete koupit, promyslete si:
 

  • pro kolik osob budete jídlo připravovat a také jaké jídlo (podle toho zvolte objem a tvar nádoby – existují kulaté, oválné i obdélníkové);
  • materiál, z něhož je vyrobena vnitřní varná nádoba (keramika, kamenina, litina, teflon);
  • zda chcete ovládání manuální nebo digitální a kolik funkcí má;
  • tvar a pevnost držadel;
  • způsob uchycení pokličky a materiál, z něhož je vyrobena (nejpraktičtější je skleněná, abyste mohli v průběhu vaření zkontrolovat, co se uvnitř nádoby děje);
  • délku přívodního kabelu;
  • místo, kde bude hrnec stát (při vaření se zahřívá, proto je třeba, aby byl kolem volný prostor) a na čem bude stát (podložka by měla být tepelně izolovaná).

 
Nemusíte se bát, že při častém několikahodinovém vaření vás finančně zruinuje účet za elektřinu. Spotřeba je nízká, průměrně 150 W, což je srovnatelné se žárovkou.
 guláš z pomalého hrnce
Co všechno se dá v pomalém hrnci připravit? Je toho hodně: polévky, omáčky, guláše, pečená masa, zapečené těstoviny, dušená zelenina, silné vývary, ale také džemy a povidla. Existuje spousta receptů v knihách i na internetu. Kdo se nebojí experimentovat, může vymyslet své vlastní recepty.
 
A pro koho je „pomalák“ vhodný? Pro každého, kdo chce jíst chutně, zdravě, ale nechce trávit hodiny času v kuchyni. Velkou výhodou pomalého hrnce je, že do něj dáte suroviny (někdy jen lehce orestované), nastavíte dobu a teplotu vaření, zapnete. To je vše. Přístroj už dál pracuje sám. Vy se můžete věnovat jiné práci nebo zábavě. Hrnec vás „zavolá“, až bude jídlo hotové. Některý dokáže udržovat pokrm teplý, dokud nepřijdete servírovat.
 
Nejlépe hodnoceným hrncem pro pomalé vaření je pro rok 2020 výrobek značky Bionaire, model CrockPot CSC024X.