Tu a tam je vidět motorku se smotanou dekou na řidítkách, s karimatkou a batohem na nosiči. U někoho je to jen módním doplňkem. Jiní opravdu v pátek nastartují a vrátí se ze svého putování v neděli. Někteří relaxují u rybníka. Jiní směřují do kempu u nějaké CHKO a užívají si túry po přírodních krásách.
Cestovat lze jen s kreditní kartou v kapse a spát v hotelu. Proč ne. Opakem je spaní venku někde u lesa. To však už dnes nepatří k nejlepším nápadům. Pokud se ovšem nechceme dohadovat s divočákem o vládu nad lesem. Rozumným kompromisem je kemp.
Nocleh v kempu
Kemp doporučuji nejdříve prohlédnout a teprve potom se rozhodnout. Podívat se na dostupnost a stav WC. Dále se podívat, zda je v kempu možnost sprchy. V některých kempech jsou restaurace nebo stánky s prodejem teplých jídel. V jiných je zase k dispozici vařič, lednička, nádobí. Pro stan je dobré vybrat rovné místo a pro motorku pevný podklad.
Spaní doporučuji situovat co nejdále od veřejného ohniště. Propálený stan od jisker určitě nepotěší. Zavrhněte i představu opékání špekáčků na tomto ohništi. Nevíte, čím byl oheň uhašen, ani co všechno na něm bylo spáleno. Špekáček by pak mohl být nevábné chuti i vůně…
Obvyklé sezónní ceny v tuzemských kempech:
1 osoba pobyt …………………………………. 120,- Kč/den
1 osoba rekreační poplatek ………………… 20,- Kč/den
Motorka ………………………………………….. 90,- Kč/den
Stan pro 2 ………………………………………. 120,- Kč/den
Chatka pro 2 ……………………….. 1.000 – 1.500,- Kč/den
Vybavení na cestu
Volba je podřízena jenom tomu, co uvezeme a kam to všechno uskladníme.
Stan – měl by být jen tak velký, kolik osob v něm bude skutečně spát. Kousek místa navíc na vybalené věci však neuškodí. Doporučuji stan s podlážkou, ve kterém je komfort nesporný. Někteří však ve stanu být nechtějí a užívají si raději spaní pod širákem. K tomu je dobré vzít s sebou dvě celty. Na jednu položit karimatku a spacák. Ta druhá je na přikrytí. Bude chránit před případným deštěm, ale hlavně před ranní i večerní rosou.
Karimatka – rozhoduje o tom, jak dobře se vyspíme. Vybírejte se zřetelem na kvalitu. U nafukovacích je třeba dávat pozor, aby podklad byl rovný a bez ostrých kamínků. To abychom je neproděravěli. Jsou na to dost náchylné, ale tu trochu starostí nám vynahradí nesporně vyšším pohodlím než pěnové.
Spacák – stačí letní. Je lehčí a proti zimnímu zabere mnohem méně místa.
Vařič – nejlépe na propanbutanové kartuše. Je jednoduchý, skladný, lehký, spolehlivý. Alespoň jednu kartuši berte s sebou do zásoby.
Voda – stačí minimální zásoba v jedné PET lahvi. Není nad to si večer u stanu vlastnoručně uvařit čaj nebo kávu. A vychutnat si chvíli klidu a pohody s pohledem na hvězdy s hrnkem v ruce. Stojí to za to!
Tak, snad máme všechno. Pro přehled vše rozložit po zemi. Přidat pár konzerv, cukr, čaj, kávu, chleba. Rozmyslet si, co kam uložit. Vše sbalit. A pokud někde něco vybalíte, zase to vraťte na stejné místo. Jinak za pár dnů kvůli otvíráku na konzervy rozeberete celou mašinu.