Při troše přemýšlení a snahy lze v domácnosti ušetřit na ledasčem, např. na tepelné a elektrické energii či na čerpání vody. Skutečně znatelných výsledků můžete dosáhnout např. tak, že sepíšete seznam pravidel pro používání jednotlivých spotřebičů a naučíte jej používat všechny členy domácnosti. Co do takového seznamu zařadit?
· Vytápění
Není třeba topit víc, než je třeba, protože pak nastane chvíle, kdy to nějakému členovi rodiny nevyhovuje a už se topí „pánu bohu do oken“. Je prokázáno, že pro průměrného středoevropana, je ideální pokojová teplota mezi 19 – 20 °C, v kuchyni a v ložnici to může být až o 2 stupně méně. Pokud žijete ve vlastním domě, určitě stojí za zvážení pořízení kvalitních oken a zateplení. Do roku 2020 je možné pro tyto účely čerpat z fondů EU, tak neváhejte.
· Chlazení a mrazení
Lednice, nebo jiné chladící zařízení, by mělo být umístěno na chladném místě, vzdáleném od radiátorů či jiných zdrojů tepla. Lednice by se také měla pravidelně odmrazovat, protože s přibývajícím ledem na stěnách lednice stoupá také její spotřeba.
· Vaření
Vždy při vaření používejte jen takové množství vody, které je pro danou činnost nezbytné. Pokud uvažujete o změně sporáku, myslete také na to, že plynový sporák je úspornější než elektrický.
· Praní, sušení
Pokud je to možné, sušte prádlo na vzduchu. Co se týče praní, naprostou většinu bakterií zničíte už při teplotě 60 °C, na běžné praní stačí bohatě praní při 30 – 40 °C. A pravidlem by pro vás mělo být, že pračku zapínáme, až když ji můžeme dostatečně naplnit.
· Osvětlení
Zde je třeba zhodnotit, v jakých prostorách domu/bytu svítíme více, a v jakých méně, a podle toho umístit úsporné zářivky, tam kde svítíme intenzivněji než v jiných částech, hodí se do větších prostor, kde se jen minimálně zhasíná a znovu rozsvěcí. Další poněkud odlišnou ale též úspornou variantou žárovek jsou tzv. ledky (LED žárovky). Pro tento typ žárovek platí, že nevydávají tak intenzivní světlo a proto je většinou třeba jich do prostoru umístit více. Nakonec nutno připomenout, že světla se zhasínají, pokud už není třeba svítit.
· Domácí spotřebiče a elektronika
I v této sféře lze maličkostmi ušetřit, např. můžete připojit vaše spotřebiče na kabel s vypínačem, a na noc je vypnout, aby stále neběžely v pohotovostním režimu. Také počítač, je dobré vypnout, nebo jej uvést do úsporného režimu, pokud u něj zrovna nikdo nepracuje. Mimochodem, mnohem úspornější než klasický stolní PC, je notebook. Pokud přemýšlíte nad koupí nového spotřebiče, vybírejte také podle energetického štítku, který odhaluje jejich hospodárnost.
Určitě jsou i další způsoby, které vám pomohou ročně uspořit tisíce. Tak žijte chytře a zbytečně neplýtvejte, uvidíte, že výsledek vás potěší.